Strona głównaSamochody osoboweKlimatyzatory samochodowe

Klimatyzatory samochodowe

Jest sierpień, samochód jest zapchany dziećmi i bagażami, a ty wreszcie jesteś w drodze do domku. Nagle zdajesz sobie sprawę, że system klimatyzacji twojego samochodu działa szybko, a rodzinne wakacje naprawdę zaczynają się nagrzewać.

Systemy klimatyzacji samochodowej zostały wprowadzone po raz pierwszy w 1940 r., Aby spełnić wymagania klientów dotyczące ulgi od nieznośnego ciepła. Systemy te wykorzystują czynnik chłodniczy do chłodzenia powietrza i usuwania ciepła z kabiny samochodu. Klimatyzacja oczyszcza również powietrze, które dostaje się do samochodu, i usuwa nadmiar wilgoci podczas osuszania powietrza.

Istnieją trzy podstawowe elementy każdego samochodowego układu klimatyzacji:

1. Sprężarka – uważana za serce układu klimatyzacji, sprężarka przenosi i spręża gazowy czynnik chłodniczy, aby odprowadzić ciepło z samochodu.

2. Skraplacz – usuwa ciepło z czynnika chłodniczego i chłodzi gazy wysokociśnieniowe.

3. Parownik – Działa jako rdzeń nagrzewnicy układu klimatyzacji. Parownik usuwa ciepło z wnętrza samochodu. Następnie czynnik chłodniczy skrapla powietrze i przekształca je w wodę.

Samochody wyprodukowane w 1995 roku lub później zostały wyposażone w system klimatyzacji R-134A. Te przyjazne dla ozonu urządzenia nie zawierają CFC, są nietoksyczne i niepalne.

Przed 1995 r. Klimatyzatory samochodowe były dostarczane z czynnikiem chłodniczym R-12, najczęściej Freonem. W tym czasie właściciel samochodu mający problemy z klimatyzatorem musiał tylko odwiedzić lokalnego sprzedawcę, aby kupić zestaw do ładowania. Dzięki puszce Freona i podstawowej wiedzy przeciętny kierowca może łatwo naprawić własny system klimatyzacji. Kiedy badania potwierdziły, że układy R-12 przyczyniają się do uszkodzenia warstwy ozonowej, wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, zakazało ich produkcji.

Częste problemy
Najczęstszą skargą na klimatyzatory samochodowe, szczególnie systemy R-134, jest zapach, który przenika przez otwory wentylacyjne klimatyzacji. Producenci mechaniki i producenci samochodów stwierdzili, że nagromadzone bakterie i grzyby w rdzeniu parownika prawdopodobnie powodują nieprzyjemny zapach. Ponieważ system klimatyzacji jest obciążony wilgocią, przyciąga mikroby. Rozwiązaniem oferowanym przez producentów samochodów jest sprawienie, aby silnik dmuchawy skutecznie osuszał parownik po wyłączeniu układu klimatyzacji. General Motors przedstawił ten przełom, zwany Electronic Evaporator Dryer.

To rozwiązanie może przynieść ulgę niektórym właścicielom samochodów, ale nie wszystkim. Instalacja tego systemu może kosztować sto dolarów. W rezultacie wielu właścicieli samochodów ucieka się do znalezienia alternatywnych metod walki z zapachem. Stosowanie przeciwbakteryjnych substancji chemicznych, takich jak Lysol, może być skutecznym krótkoterminowym rozwiązaniem. Trzymanie pod ręką puszki Lysolu może pomóc rozwiązać problem nieprzyjemnego zapachu powietrza. Wystarczy raz w tygodniu wypić lizol w samochodzie i we wlocie powietrza, aby tymczasowo rozwiązać problem. Innym sposobem na wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu jest wyłączenie urządzenia klimatyzacyjnego co najmniej jedną milę przed dotarciem do miejsca docelowego. Zapewni to wystarczającą ilość czasu do wyschnięcia parownika, zasadniczo usuwając wilgoć i drobnoustroje wywołujące nieprzyjemny zapach. To może być najłatwiejsza i najtańsza metoda walki z tym problemem.

Dbanie o system klimatyzacji

* Aby nadal działać wydajnie, klimatyzator samochodowy należy ładować od czasu do czasu, w zależności od częstotliwości jego użytkowania. Informacje na temat doładowań systemu można znaleźć w instrukcji mechanika lub w podręczniku użytkownika.

* Zadzwoń do mechanika, jeśli zauważysz wyciek wody ze skraplacza układu klimatyzacji, ponieważ może to mieć wpływ na czynnik chłodniczy. Oddaj system do naprawy przed ponownym napełnieniem.

* Wymiana filtra raz na trzy miesiące pomoże również w utrzymaniu wydajności samochodowego systemu klimatyzacji. W tym miejscu gromadzi się kurz podczas pracy układu klimatyzacji.

* Ustawienie miernika na jedną określoną temperaturę również pomoże mu dobrze działać. Jeśli będziesz ciągle przełączać się z jednej temperatury na drugą, twój system będzie miał problemy z odpowiednią regulacją.

Klimatyzatory samochodowe mogą być najlepszym przyjacielem kierowcy, niezależnie od tego, czy podróżujesz przez miasto, czy od wybrzeża do wybrzeża. Utrzymuj klimatyzację w dobrym stanie i zachowaj spokój na drodze.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne